Izrael beleži najbolje rezultate u svetu u vakcinisanju stanovništva protiv korona virusa. U manje od mesec dana uspeli su da vakcinišu gotovo dva miliona ljudi. O tajnama izraelske kampanje vakcinisanja govori Ašer Salmon, šef Odseka za međunarodne odnose izraelskog Ministarstva zdravlja...
Tajna uspeha masovne vakcinacije u Izraelu je kombinacija dobrog planiranja i fleksibilnosti, koordinacija raznih službi upravljana iz Ministarstva zdravlja, smatra Ašer Salmon šef odseka za međunarodne odnose izraelskog Ministarstva zdravlja.
Građani se pozivaju na vakcinisanje direktnim kontaktom, što doprinosi poverenju u ceo proces vakcinacije. Građani mogu i sami da zakažu vakcinaciju preko interneta, mobilnog telefona ili putem kol centra.
− Kol centri su pomoć profesionalcima koji vakcinišu da bi se smanjila mogućnost grešaka, ali se preko ovih centara odgovara i na sva pitanja građana o vakcinama, pre svega o nuspojavama – kazao je Salmon.
Izrael se trenutno nalazi u trećem karantinu od početka pandemije korona virusa, tokom kojeg se sprovodi kampanja masovnog vakcinisanja stanovništva pod imenom „Povratak u život“. Cilj je da se do kraja marta ili sredine aprila vakciniše oko 70 posto stanovništva.
Salmon je objasnio da se Izrael još u ranoj fazi pandemije interesovao za vakcine. Ugovori s proizvođačima su sklopljeni na vreme kako bi se odmah po dobijanju dozvole, krenulo s poslom.
− Još u aprilu prošle godine imali smo prve kontakte s Astra Zenecom – kazao je Salmon, dodavši da su kasnije imali razgovore i s drugim proizvođačima. Prvi ugovor su potpisali s Modernom, a s Pfizerom su sklopili prvi ugovor u decembu prošle godine, prenosi Tportal.
Od samog početka Izraelcima je bilo jasno da moraju da se odrede grupe prioriteta među stanovništvom koje će se prve vakcinisati. Odlučili su da krenu s medicinskim osobljem, ali u isto vreme vakcinisani su i svi stariji od 60 godina. Salmon kaže je da je tu razlika u odnosu na zemlje Evropske unije, koje su u prvoj fazi odlučile da vakcinišu starije od 70 ili 75 godina.
Ali, kako je vakcina osjetljiva i ne može dugo da stoji van specijalnih hladnjaka, policajci, vozači hitne pomoći i drugih službi, na kraju dana dolazili su da prime vakcinu, kako bi se izbeglo da doze propadnu. Veliki deo njih je vakcinisan na taj način.
− Mediji su odigrali važnu ulogu u obaveštavanju javnosti ne samo o tome da je vakcinisanje važno nego i da Izrael ima dovoljno podataka koji kažu da je vakcina sigurna i da se sve odvija transparentno kako bi se izgradilo poverenje – kazao je Salmon, dodavši da su imali više kampanja koje su bile fokusiranje na različite društvene grupe – na mlade, starije, ortodoksne Jevreje…
Operacija vakcinisanja bila je veoma logistički izazovna, jer vakcina mora da se čuva na temperaturi od – 80 stepeni Celzijusovih. Sve doze vakcine koje se izvade iz specijalnih frižidera moraju da se upotrebe za 120 sati, pa je sve moralo da teče glatko. Zbog toga je napravljen veliki logistički centar za celu zemlju u Tevi, najvećoj farmaceutskoj fabrici u zemlji. Odande su se na dnevnoj bazi slale pošiljke vakcina po celoj zemlji.
− Za distribuciju je nužno dobro planiranje, tako da tokom vikenda planiramo za celu sledeću nedelju, kazao je Salmon, dodavši da svako mesto tri puta nedeljno dobija pošiljku vakcina. Vakcinisanje se obavlja u velikim prostorima poput stadiona, tržnih centara i sportskih dvorana, ali se obuhvataju i oni u najudaljenijim krajevima zemlje.
Kako je vakcina osjetljiva na spoljne uticaje i bilo kakve potrese i udarce, na zahtevnije lokacije doze su se prevozile u kutijama koje liče na one u kojima se dostavlja pica.
Odgovarajući na pitanje o medijskim napisima da je Izrael vakcinu previše platio, Salmon je kazao da ne zna koliko je Evropska unija platila vakcine, ali da je Izrael platio najbolju cenu koju je mogao da dobije
− Da li smo platili više od drugih ili isto, ne znamo. Cena vakcine je smešno niska ako se uporedi s ekonomskom štetom koje bi prouzorkovalo zatvaranje društva zbog pandemije – rekao Salmon i dodao da im je u interesu da se i Palestinci vakcinišu što pre, ali u ovom trenutku vakcinu dobijaju samo izraelski državljani. Govoreći o deljenju podataka s Pfizerom o vakcinisanima, Salmon je rekao kako tu nije reč o ličnim već opštim podacima i da oni služe za studiju o efikasnosti vakcina koja će se tek raditi.